fbpx

Czy noszenie soczewek kontaktowych jest zdrowe?

Korekcja wad wzroku soczewkami kontaktowymi jest w pełni bezpieczna i zdrowa. Współczesne materiały wykorzystywane do produkcji soczewek kontaktowych zapewniają wymaganą dla oczu przepuszczalność tlenu, a systemy pielęgnacji w postaci płynów do soczewek kontaktowych dobrze usuwają szkodliwe mikroorganizmy oraz inne zanieczyszczenia. Zdarzają się powikłania po soczewkach kontaktowych, lecz zdecydowana większość z nich spowodowana jest nie przestrzeganiem zasad higieny: mycia rąk przed zdjęciem i założeniem soczewek kontaktowych, braku wizyt kontrolnych, „przenaszania soczewek”, zmiany „na własną rękę” zarówno typu stosowanych soczewek jak i płynów do ich pielęgnacji itd.

Czy muszę mieć okulary jeśli mam soczewki kontaktowe?

Noszenie soczewek kontaktowych nie wyklucza konieczności posiadania okularów, gdyż nie zawsze można nosić soczewki kontaktowe, na przykład w trakcie przeziębienia czy zapalenia spojówek. Nawet jeśli większość czasu w ciągu dnia spędzamy w soczewkach kontaktowych warto mieć okulary, które zapewnią ostre widzenie w momencie gdy soczewek kontaktowych z różnych powodów nie będzie na oczach.

Czy mogę nosić soczewki kontaktowe jeśli mam dużą wadę wzroku lub astygmatyzm?

Praktycznie nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o moc soczewek kontaktowych – miękkie soczewki kontaktowe produkowane są w zakresie od minus do plus trzydziestu pięciu dioptrii. Również osoby z astygmatyzmem mogą używać miękkich soczewek kontaktowych gdyż wartość cylindra dostępna w soczewkach kontaktowych wynosi sześć dioptrii, a oś zmienia się co jeden stopień. Tak szeroka liczba parametrów powoduje, że 99,9% wad wzroku może być korygowanych za pomocą miękkich soczewek kontaktowych.

Czy soczewki kontaktowe mają powłokę antyrefleksyjną?

Warstwa antyrefleksyjna (anty – przeciw; refleks – odbicie) ma na celu zmniejszenie ilości światła odbijanego od soczewek okularowych. Powłoka antyrefleksyjna nie jest jednak stosowana w soczewkach kontaktowych, ponieważ o ilości odbijanego światła decyduje film łzowy pokrywający soczewkę kontaktową.

Jak długo w ciągu dnia można nosić soczewki?

Nowoczesne materiały silikonowo-hydrożelowe używane do produkcji soczewek kontaktowych pozwalają nosić soczewki kontaktowe przez cały czas, gdy ma się otwarte oko. W przypadku niektórych soczewek można w nich nawet spać, lecz w tym wypadku należy pamiętać, że liczba powikłań w przypadku noszenia soczewek w trybie ciągłym (bez zdejmowania) zwiększa się około pięciokrotnie. Dlatego, gdy kładziemy się spać najlepiej jest zdjąć soczewki.

Okulary progresywne – dla kogo?

Zdolność akomodacji, czyli umiejętność nastawienia oka tak, by widzieć wyraźnie do dali i bliży jest ograniczona w czasie. Po 40 roku życia u większości ludzi następuje, powolna ale sukcesywna utrata ostrego widzenia bliży. Jest to proces fizjologiczny, który należy korygować szkłami okularowymi. W przeciwnym razie mogą pojawić się nawracające objawy tj. zmęczenie oczu po dłuższym czytaniu, łzawienie, uporczywe zamazanie widzenia, aż do silnych bólów głowy.